Tady Jste5 Důvodů Proč HPS Výbojky Stále Vedou!

5 Důvodů Proč HPS Výbojky Stále Vedou!


napsáno od Sirius Fourside

Zásah úplňkem bude toto léto!

Vysokotlakové sodíkové pěstební osvětlení - často nazývané tako jako ‘HPS’ pěstební světla - byly vynalezey v šedesátých letech 20. století jako alternativa do té doby populárních nízkotlakého sodíkového pouličního osvětlení.

Nedlouho po objevení osvětlení HPS, některá kutilská individua napadlo, že by tyto světla mohly fungovat dobře pro pěstování. Od toho okamžiku, HPS osvětlení dominovalo celé oblasti pokud se jednalo o umělé osvětlení při pěstování konopí uvnitř.

Rychle až dosud a HPS světla už exitují přes 50 let. Vysokotlaké sodíkové osvětlení je stále velice používané v pěstebních místnostech a komerčních pěstínrách, ale nyní už je na trhu několik alternativ pro pěstování krom HPS osvětlení, jako například LED, CFL, T5, CED, plazma a magnetické indukční osvětlení. 

Odpovídáme na dost dotazů od pěstitelů, kteří se dívají na výměnu jejich HPS osvětlení nějakou jinou pořádnou výbavou... ale já říkávám, zůstaňte u vašeho HPS! Je stále velmi zajímavé co se týče toho co dokáže!

Věřte tomu nebo ne, HPS osvětlení má stále co nabídnout navzdory zastaralé technologii! Ve skutečnosti, jejich zastarala techlonogie je součástí toho co je činí skvělým osvětlením! Například, činí je to mnohem více...

 

Cheap!
Celé pěstební sestavení! Přidejte stan, odtah a rostlinu a máte hotovo!High Vysokotlaké sodíkové pěstební světla jsou velmi levná! I ty z vyšších řad HPS systémového osvětlení vyráběné pod známou značkou stojí podstatně méně než LED pěstební osvětlení ekvivalentního výkonu. Navíc, HPS osvětlení je přizpůsbivý, takže pokud jakákoliv část systému selže (třeba žárovka) můžete jej vyměnít aniž byste museli platit za celý nový pěstební systém. 

Jako konzumenti jsme se naučili považovat levné věci za něco co má i nízkou kvalitu,  ale HPS jsou levné z velice dobrého důvodu HPS světla se mnohačetně používaly v USA jako pouliční osvětlení od 70. let, a technologii používaná v nich je téměř identická s tou používanou v HPS pěstebních světlech.

Takže jako pěstitelé žijící teď, můžeme profitovat z desetiletí používání této technologie pro současné osvětlení stejně jako procedu používaného pro jejich výrobu. Zkráceně, lidé (a ne jen pěstitelé) vyráběli HPS osvětlení po tak dlouhou, že je teď extrémně laciné je vyrábět i pro malé firmy. Větší konkurence a menší překážky pro vstup k produkci znamená, že u nich vidíme nižší ceny skrznaskrz!

 

Jsou efektivní pro Rychlý  Růst & Velké Sklizně
Jednou z nejsilnějších vlastností osvětlení HPS je, jak skvělé jsou při...při...práci! HPS pěstební světla produkují rychlý růstu, tlusté mohutné palice a konzistentní vysoké výnosy. Efektivně přetváří elektřinu na světlo, a vyzařují ten typ/barvu světla, které podporuje lepší nakvétání. I přeze všechny typy nového osvětlení, HPS světla jsou stále jednoduše nejčastějším typem pěstebních světel dnes, a většina  komerčních systémů používá HPS pěstební světla  z dobrého důvodu. Ve skutečnosti, HPS světtla mají tak dobrou reputaci při produkování skvělých výnosů takže nemohu přestat vyzdvihovat důvod pro jejich používání, protože...

 

Nikdo Nepochybuje o Efektivitě HPS Světel
Using a tough guy to demonstrate HPS' toughness...where's his helmet?Vysokotaké sodíkové výbojky jsou skvělé při pěstování. Bez vyjímky. 

Najdete určitě pěstitelé na obou stranách fence pokud jde o výkonnost a účinnost LED nebo magnetických indukčních pěstebních světel. Najdete pěstitele, kteří si myslí, že CFL úsporky nestojí za problémy a že je T5 trumfují...nebo naopak. Najdete pěstitele, kteří si zase myslí, že věechno krom slunce je vtip.

Ale asi nenajdete pěstitele, kteří by si mysleli, že HPS neprodukuje skvělé konopí. Pěstitel může říci, že HPS světla se zahřívají, jsou neefektivní, ale většinou see shodnou na tom, že dělají skvělou práci a činí velké sklizně.

A zvažte že to není o nějaké specifické společnosti, která zvládla umění výroby HPS osvětlení. HPSky jsou používané už tak dlouho, že technologie sama o sobě je stálá a jednoduše reprodukovatelná nehledě na to kdo světla vyrábí.

 

Přizpůsobotelná
Vědděli jste, že můžete mít 150W HPS? I přeze všechny vyzdvihované růsty, které se motají kolem 1000W HPS osvětlení, 1000W  je pravděpodobně příliš pro většinu pěstitelů! 1000W HPS světla se používají tak běžně, že si většina pěstitelů ani neuvědomí jak velké přetaktování takové světlo může být. Ve skutečnosti, i já jsem přemýšlel o 1000W jako mé první HPS dokud mi to naklonněný člověk v obchodě pro hydro potřeby vymluvil. 

Teď používám 600W HPS světlo již po několik let, Uvědomil jsem si, že i toto světlo dává trvale o tolik více sklizně než zvládne Nebula nebo já využít...a přitom všem když platím za 60% elektřiny než bych potřeboval pro 1000W světlo, a při produkci 60% tepla. 

Myslíte, že pod menším HPS osvětlením nevypěstujeme téměř nic? Podívejte se na tento růst, kde Nebula sklidila 6.7oz pod jediným 250W HPS světlem!

Některé samonakvétací odrůdy vypadají skvěle pod jediným 250w světlem!

 

Přímočaré & Předvídatelné
Přímočaré a předvídatelné...zní to skoro stejně, ne? Existují světla, která jsou komplikovaná a nepředvídatelná?

Dobře, ano! HPS světla jsou přímočará v tom, že nepotřebují extra zjišťování pro zjištění jejich watáže (výkonu a příkonu); jedno 600 watová HPS žárovka použije asi tak stejné množství elektřiny jako všechny jiné 600 watové HPS žárovky. 

CFLs a LEDky částečně používají ‘ekvivalentní watáže’. V podstatě to znamená, že uváděná watáž není aktuální spotřeba daného světla. Vlastně říkají, že to světlo je silné (ekvivalentně) jako světlo s uváděnou watáží... i přesto že takovou watáž nemá. 

To neznamená, že by tento produkt nefungoval - používal jsem mnoho CFL a také několik LED osvětlení - ale přinejmenším to vyvolává pochybnosti. Na druhou stranu, existuje více a více čestných společností, kteří nezajímá ekvivalentní watáž a prezentují jen tu reálnou.

Nostradamus předpověděl, že HPS světla budou předvídatelná!Tak jak jsou HPS světla předvídatelná?

Za prvé, používají se již tak dlouho, že jsou dobře zdokumentovaným kouskem technologie. Lidé píšou o tom jak je používat už roky a ta informace se nezměnila.

Za druhé, HPS pěstební světla vytváří světlo a teplo předvídatelným způsobem, což je činí mnohem více intuitivní pro užití než jiná světla.

To znamená, že zkušenost, kterou pěstitelé mají s jedním  400W HPS světlem se snadno přenese na jiné 400W HPS světlo, protože jsou vlastně tím stejným zařízením. Ovšem, 400W LED od jedné společnosti se může chovat velmi rozličně od 400W  LED osvětlení jiné společnosti; bezpečná vzdálenost pro jeden LED panel může upéct vaše listy při užití jiného panelu se stejnou nebo i menší watáží. Neexistují žádné standartní pokyny pro LEDky. Poznámka: Je to z velké části kvůli konfiguracím lampy, velikosti jednotlivých LED  žárovek, stejně jako  počet a typ čoček použitých v LED panelu, a právě toto individuální nastavení LED panelů může být vlastně jednou z jejich největších výhod pokud se použijí správně.

 

Ale HPS Osvětlení Má Stále Slabiny…
Já vím, že jsem vyzdvihoval HPS pěstební světla jako nejlepší věc jako namazaný chleba, ale my skutečně cítíme, že vykonávají fenomenální práci při pěstování konopí jednoduše, a k tomu produkují svělé výnosy a tlusté palice. Ale to neznamená, že jsou bez chyb. Zde jsou nejčastěji se vyskytující problémy při používání HPS světel:

Potřebují Stan
Použití stanu (boxu) s vaším HPS světlem není nevyhnutelné mandatory, ale určitě učiní používání méně frustrujícím. I malé HPS světlo potřebuje stan nebo specializované pěstební místo, což není zásadní napřiklad pro menší CFLs a LEDky, které mohou zapadnout na vícero místech. Pokud hledáte něco pro super úkryt co by mohlo být schované pryč, HPS světla pravděpodobně nebudou odpovědí.

Vytváří Teplo
Toto HPS vypadá, že vytváří málo tepla!Tato vlastnost je poněkud záludná. HPS světla mají reputaci vytváření tuny tepla, s kterým se musí nějak naložit. Souhlasím s tím, že je to pravda; HPS světla vytváří určité množství tepla, což činí odtah nutností pro cokoliv přes 250w...ale to není z důvodu, který si většina lidí myslí!

HPS světla nejsou nijak podstatně více horká než LEDs nebo klidně CFLs ; problém je, že většina HPS světel používána s vysokou watáží. Například, když uděláte sestavení s 400 waty pro CFL úsporky v uzavřeném místě, výsledná teplota vzroste asi tak podobně jako při použití 400 watové HPSky.

HPS světla se nejvíce prodávají ve 3 velikostech: 400w, 600w, a 1000w; existují světla menších velikostí, ale může být občas záludné je najít. To znamená, že i menší HPS (400 watů) stále produkuje stejné množství tepla, jako kdyby pěstitel používal 23 menších CFL úsporek (26w), nebo 4-5 LED světel typu UFO. 

Takže zkráceně,  množství tepla produkované na 1 Wat je přibližně stejné, ale horší dostupnost méně výkonných HPS světel znamená že pěstitelé často skončí u větších světel a také větší produkce tepla.

Tell-Tale Yellow Light
Barva světla z HPS je ideální pro podporu kvetení, ale barva je také  nezpochybnitelná, a to může být také největší slabinou. 

Z vnějšku vypadá místnost zaplněná CFL světly trošku odd, ale může to být také tím, že člověk v této místnosti má rád zářivě lit okolí. 

LED světla jsou trošku více podezřelá, ale ne dostatečně aby spustily poplach. Z venku to může vypadat, že má někdo docela velkou zábavu s černým světlem. 

Žluté světlo nezmátne nikoho!

Ovšemže, HPS světlo nenabízí prostor pro další pochybnosti. Když HPS výbojka září z něčího okna, z venku to vypadá jako že člověk uvnitř...pěstuje konopí! Pokud někdo zvenku vidí tato světla, vystavujete se riziku, že budete cílem pro zvědavé sousedy nebo zloděje. Takže když používáte HPS pěstební světla, je důležité vytvořit nenápadný odtah takže nikdo zvnějšku nebude mmoudřejší.

Při tomto všem co bylo řečeno, každý typ světla má své klady a zápory, a je obtížné říci, kteerý typ pěstebního světla je s určitostí lepší, mimo pohled toho kdo je používá. Samozřejmě, toto jsou naše názory, ale není naším záměrem kohokoliv přesvědčovat. Dejte nám vědět co si myslíte!

 

Opatřete Si Své Vlastní HPS Pěstební Světlo!

 


 

Skočte Na...

HPS Návod na Pěstební Osvětlení

Srovnání Rozdílných Pěstebních Světel

Kolik Světel Bych Měl Dávat Svým Rostlinám Každý Den?

Kdy je to Příliš Mnoho Světla?

 


 

Prohledejte PestujteJednoduse.cz

Vyberte Správnou Odrůdu & Požadované Lékařské Vlastnosti
Vyberte Správnou Odrůdu & Lékařské Vlastnosti

 TOPlist